poniedziałek, 19 stycznia 2015

Krok naprzód.

     Po serii spotkań i rozmów Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol-K.Badalski podpisał z Wójtem Gminy Terespol-K.Iwaniukiem umowę użyczenia Prochowni Kobylany.
Po przywróceniu do "życia" Prochowni w Terespolu, Stowarzyszenie oraz sympatycy fortyfikacji robią krok naprzód. Dzięki podpisanej umowie gospodarze użyczają nam doskonale odrestaurowaną Prochownię.
     Naszym zadaniem jest "ożywić" i uatrakcyjnić obiekt tak by chętnie odwiedzali go mieszkańcy, goście i turyści. Już przystąpiliśmy do organizowania stałej wystawy historyczno-militarnej. W dwóch salach prezentujemy wybrane mundury wojskowe: polskie, rosyjskie i niemieckie z okresu I i II wojny światowej. Repliki broni długiej i krótkiej. Broń białą- szable i bagnety. Medale, ordery i odznaczenia pułkowe. W salach tych można też obejrzeć makiety obiektów fortyfikacyjnych wchodzących w skład Przedmościa Terespolskiego Twierdzy Brzeskiej. Są to: koszary obronne i fort w Kobylanach oraz forty w Koroszczynie, Lebiedziewie i Łobaczewie.
     Raz w tygodniu gości odwiedzających Prochownię, witać będziemy salwą honorową, z repliki działa armatniego. W sezonie letnim, w określonych godzinach Prochownia będzie otwarta i udostępniana zwiedzającym. Osoba dyżurująca oprowadzi po obiekcie i zaprezentuje wystawę .Inne atrakcje są jeszcze przygotowywane, uzgadniane i dopracowywane.
Uroczyste otwarcie Prochowni planowane jest na 2-3 Maja tego roku.
Prochownia w Kobylanach jest cennym zabytkiem architektury fortyfikacyjnej i posiada swój niepowtarzalny charakter. Prochownia otoczona jest pięknymi terenami zieleni. W jej otoczeniu znajdują się małe zbiorniki wodne, strzeżone kąpielisko a obok przepływa niewielka rzeka Czapelka. Są tu miejsca pamięci i pomniki, a w pobliżu inne obiekty Przedmościa Terespolskiego.
Sądzę, że Prochownia wraz z okolicą jest już, a będzie jeszcze bardziej miejscem atrakcyjnym. Warto ją odwiedzić, aby samemu się przekonać.
ZAPRASZAMY!Prochownia w Kobylanach.
Makieta Prochowni.
Wyciągi wentylacyjne i widok z korony Prochowni.


Kąpielisko przy Prochowni.
Wejście do Prochowni.

 Otwory strzelnicze.

Korytarz.


 Galeria wentylacyjna.
Luk wentylacyjny.

Przygotowania do wystawy.
Replika armaty.
 Pomnik Bitwy pod Kobylanami 05.02.1919r.
Koszary obronne w Kobylanach.

Inscenizacja Bitwy pod Kobylanami-09.11.2014r.
Cmentarz wojenny.
Pomnik-Wrota Wolności.
 Zbiornik wodny k/Prochowni-model pływający.
============================================================================
Dodatek.Dnia 12.04.2015
PROCHOWNIA W KOBYLANACH JEST JUŻ OTWARTA.
Od środy do niedzieli w godz.11.oo do 17.oo. Wstęp wolny. Osoba pełniąca dyżur  oprowadza po obiekcie oraz prezentuje wystawę historyczno-militarną. Można wykonać foto w mundurach żołnierskich.
Salut armatni będzie oddawany w każdą sobotę w godz. 12.oo-.14.oo poczynając od 02.05.tego roku.

 


Foto-z dnia 12.04.2015r  
Foto z dnia 26.07.2015 r.

SERDECZNIE  ZAPRASZAMY

Tekst i foto: K.Niczyporuk.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz