piątek, 29 maja 2015

Młodzi w akcji na forcie.



Gimnazjaliści z Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Terespolu mieli ogromną przyjemność wziąć udział w wyjątkowej akcji, zorganizowanej przez firmę DB Schenker.
    Ekologiczne spotkanie rozpoczęło się w piątek 22 maja tuż po godzinie piętnastej przy budynku szkoły. Tam uczniowie wraz z dyrekcją, nauczycielami oraz przedstawicielami DB Schenker posadzili 10 drzewek, które szkoła otrzymała od firmy. Klony, wierzby oraz głogi bardzo szybko znalazły swoje miejsce, a praca przy ich sadzeniu sprawiła uczestnikom niezwykle wiele radości.
Następnie wszyscy ekolodzy udali się na teren Fortu nr VII w Łobaczewie Małym, będącym częścią Twierdzy Brzeskiej. Tam młodzież otrzymała od organizatorów worki oraz rękawiczki i przez ponad godzinę porządkowała cały obszar fortu. Zarówno młodzież, jak i towarzyszących im przedstawicieli firmy oraz nauczycieli zaskoczyła wielka ilość rozrzuconych tam śmieci. Dwudziestotrzyosobowa grupa gimnazjalistów nazbierała około trzydziestu worków różnego typu śmieci, co tylko potwierdza, jak bardzo potrzebne są ego typu inicjatywy. W porządkowaniu uczniom pomagali nauczyciele oraz pracownicy firmy.
    Na młodzież, która ochoczo wzięła udział w akcji, czekała bardzo miła niespodzianka. Firma DB Schenker obdarowała młodych ekologów gadżetami firmy, ale także słuchawkami oraz głośnikami bezprzewodowymi. Uczeń, który nazbierał najwięcej śmieci, otrzymał tablet.
            Akcja odbyła się dzięki zaangażowaniu firmy DB Schenker oraz wsparciu Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Terespolu, Urzędu Gminy Terespol i Wójta Gminy. Akcję z ramienia firmy zorganizowała Urszula Jankowska, zaś w terespolskiej Jedynce koordynowali ją dyrektorzy Zenon Iwanowski, Edyta Krzemińska oraz opiekunka samorządu w gimnazjum Ewa Kral, natomiast opiekę nad uczniami sprawowali także Kamila Korneluk oraz Grzegorz Jakuszko.
            Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele czekają na kolejne ekologiczne inicjatywy, które sprawiają wiele radości, a jednocześnie przynoszą same korzyści. 
Tekst;Kamila Korneluk
Foto;K.Korneluk















 Pozostałe foto;K.Niczyporuk





 

czwartek, 14 maja 2015

Odsłaniamy fort.


Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Miejskiej w Terespolu oraz Klub Sympatyków Fortyfikacji podjęły starania celem uzyskania pozwoleń na porządkowanie Fortu w Koroszczynie. Fort ten zbudowali Rosjanie w latach 1913-15, w ramach rozbudowy Twierdzy Brześć Litewski.
Cieszymy się, że nasze starania spotkały się ze zrozumieniem i wsparciem Wójta Gminy Terespol-gospodarza obiektu i Kierownika Delegatury w Białej Podlaskiej Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie, sprawującego nadzór konserwatorski nad zabytkiem.
Dzięki tej akceptacji, przychylności i współpracy mogliśmy przystąpić do wykonania konkretnych prac.
We własnym zakresie-pracując społecznie:
- wyznaczamy i przygotowujemy ścieżkę dojścia do obiektu, który znajduje się w sosnowym lasku;
-wykonujemy niezbędne cięcia zieleni inwazyjnej zasłaniającej lico fortu i niszczącej substancję betonową obiektu;
-usuwamy bujną roślinność z ciekawszych elementów fortu: ławki strzeleckie, działobitnie, stanowiska ciężkich karabinów maszynowych na wale, ambrazury w ścianach;
-oczyszczamy zewnętrzne stopnie schodów wejść do fortu: przelotni, z osuwisk ziemi,korzeni i kamieni;
-zabezpieczamy odkryte otwory studzienne i inne luki zagrażające bezpieczeństwu ludzi.

Nadmieniamy-fort można obejrzeć przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa i na własną odpowiedzialność.

Przed nami ogrom prac porządkowych w otoczeniu i w środku obiektu.



 Wejście główne do kaponiery-prawe.




 Prawa strona od wejścia głównego.

 Wejście główne do kaponiery-lewe.

Część ścieżki prowadzącej do obiektu, a zarazem fragment stanowiska pod armatę.

Jedna ze studni w trakcie zabezpieczania.



Działobitnia.


Narożnik kaponiery z ławką strzelecką.


Odsłonięty fragment przed kaponierą ze schodami do stanowiska działobitni.


Dalsze efekty prac można zobaczyć tutaj;-http://fortyimy.blogspot.com/2016/05/odsaniamy-fort-cd.html
i w roku 2019-https://fortyimy.blogspot.com/2019/10/powrot.html

Tekst i foto: K.Niczyporuk

sobota, 2 maja 2015