środa, 14 maja 2014

Stare ciekawe drobiazgi.

Plomba- to wyraz wywodzący się z języka łacińskiego, gdzie w oryginale- plombum, znaczy ołów. To najczęściej z tego surowca wykonywano okrągłe krążki, w których wyciskano niepowtarzalny znak rozpoznawczy, należący tylko do właściciela. Plombę umieszczano przy towarach i była wówczas znakiem fabrycznym, dowodem opłaconego cła, zakładano w celu zabezpieczenia przesyłek, urządzeń i pomieszczeń przed ich naruszeniem i nieuprawnionym otwarciem. Plomby są jednorazowego użycia. Po zerwaniu plomba staje się bezużytecznym odpadkiem. Ale dla wielu stare zerwane plomby- szczególnie te dobrze zachowane, mogą stać się nośnikiem super ciekawych informacji. Każda bowiem plomba opatrzona jest napisem i obrazem. Wystarczy tylko trochę ciekawości, chęci, czasu,uzbrojonego w lupę oka, aby móc rozkoszować się ich pięknym widokiem i odkrywać tajemnice w nich ukryte.
Może ktoś mając bystre oczy i przenikliwy umysł dostrzeże- rozszyfruje więcej, podzieli się z innymi i wzbogaci naszą wiedzę historyczną ?
Zapraszamy do obejrzenia.
 Czy w takim kształcie-kwadrat, to też są plomby? Przypuszczalny odczyt, z lewej strony <TERESPOL TOW. ROSSYJ.184(9?)>(Towarzystwo Rosyjskie) z prawej strony <M> pod literą <TERESPOL>.

 Podobne, bardziej czytelny napis <TERESPOL> słabiej data <184?>.

<B-L.P.K. 1877> może( Brześć-Litewski ),P.K.-?, strona prawa ?. Kolega Aleksander  z Brześcia dopowiedział możliwy wariant drugiej części napisu-P.K.-Pocztowy Kantor. Regularny przewóz poczty koleją na trasie Mińsk-Brześć datuje się od 1871 roku

 Z prawej strony <Wakuła Morozow z synami>. Znana w XIX wieku firma rosyjska przodująca w branży włókienniczej- prowadzona przez pięć pokoleń tej rodziny.

W przypuszczeniu lewa strona <OLYŻOWSKICH ?> ,prawa strona <KRAKÓW>.

Lewa strona < W.-T>(warszawsko-terespolska) nazwa ? pod spodem<Ż-D> (droga żelazna) .

Lewa strona<MOSTISK(A)?> i prawa strona <LWÓW>

Lewa strona <DYREKCJA OKR.KOLEI PAŃSTW. W KRAKOWIE>

Lewa strona<GDYNIA 5>


Góra<SIEDLCE>pod spodem <1925>. U dołu <ZARZĄD GMINY WYZN. ŻYDOW>

Lewa strona < MASKOWS. KANTORY>. Strona prawa<ROSSIJSK.OBSZCZESTWA>(Rosyjskie Towarzystwa).

???

<STOPNICA>-stare miasto królewski,obecnie wieś w woj.świętokrzyskim.

<SIEDLCE>

U dołu <W.EINS>

 Po lewej stronie w środku napis po rosyjsku<ŁÓDŹ>. Po prawej stronie po ros.<MECH.FAB.SZERD.>(mechaniczna  fabryka) ?,w środku <IZD.>( wyrób).


Zdjęcia: Krzysztof Tarasiuk.
Opracował: K.Niczyporuk.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz